BURSA UZAY HAVACILIK VE SAVUNMA KÜMELENMESİ (BASDEC) ÇALIŞTAYI
   2013 yılında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası(BTSO) organizasyonu altında kurulan Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi (BASDEC) Çalıştayı, BASDEC üyelerinin talebi doğrultusunda 26-27-28 Aralık 2019 tarihlerinde Bursa’da toplandı.

 

   Kuruluşun amacı Bursa’nın yüksek potansiyeline en kısa zamanda uzay savunma ve havacılık sektörlerini de dâhil etmektir. BASDEC’e üye olan kurumları bir arada tutan kilit nokta ise yasal bir zorunluluk değil, kurumlar arası güven, etik ve işbirliğidir. BASDEC Kümelenmesinde yer alan firmaların birbirleri arasında iş yapabilmelerinin yanında BASDEC’in yaptığı işler şunlardır:

 

•Üniversite - Sanayi İşbirlikleri için çalışmalar yapmak

 

•Yabancı Havacılık ve Savunma Firmaları ile iş yapabilmek için fırsatlar sunmak

 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve Milli Savunma Bakanlığı çalışmalarında katılım sağlamak

 

•Üyelerinin yaptığı işlerin tanıtımını sağlamaktır.

 

 

 

    BASDEC Yönetimi ve kümelenme üyeleri tarafından çalıştay düzenleme talebi üzerine; Ana Yükleniciler (Aselsan, Roketsan,  Tusaş(TAI), Havelsan) yetkilileri ile beraber T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir’in çalıştaya teşrifleriyle çalıştay gerçekleştirilmiştir.

 

  Türk savunma sanayisinin teknolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla CC Holding çatısı altında kurulan Nomad Tech Firması da Çalıştay sırasında savunma sanayisine yönelik yaptığı projelerin tanıtımını gerçekleştirdi. Çalıştayda ilk olarak Maraz K1 Hareketli Hedef Sistemleri Nomad Tech yetkilileri tarafından tanıtıldı. Maraz K1 Hareketli Hedef Sistemi ile insan formundaki hareketli hedef 2 kilometre uzaklığa kadar kontrol gücü sayesinde güvenlik güçlerimize kaliteli ve gerçekçi bir tatbikat sunmaktadır. Nomad Tech yetkilileri Maraz K1 Hareketli Hedef Sistemlerinin yapılma amacının bölgemizde artış gösteren küçük gruplar halindeki terör yapılanmalarına karşı en etkili eğitim aracı olduğundan bahsettiler. Olası bir çatışmaya karşı güvenlik güçlerimizin zayiat vermeden tecrübe kazanması için hayata geçirildiğini anlattılar.

 

 

 

  Nomad Tech yetkilileri tarafından ikinci bir ürün olarak çelik hedef ürünü tanıtıldı. Çelik hedef sayesinde uzak mesafedeki atış noktaları masa üstü panelinden rahatlıkla izlenebilmektedir. Yetkililer çelik hedef malzemesindeki özelliğiyle emme payı ile kurşun ve şarapnel parçalarının darbelerine karşı dayanıklı olduğundan bahsettiler.

 

 

 

   Son konu başlığı olarak da TSK envanterinde yer alan silahların daha kullanışlı hale gelmesi için Nomad Tech tarafından üretilen silah parçaları ve aksesuarları tanıtılmıştır.

 

Sunum sonrasında Aselsan, Roketsan,  Tusaş(TAI), Havelsan yetkilileri, Nomad Tech yetkilileriyle özel görüşme gerçekleştirdiler. Bu görüşmelerde yapılan projelerle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde ve tavsiyelerde bulunuldu.

 

Hem Bursa’nın hem de Türkiye'nin kalkınması için bir araya gelen Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi(BASDEC)  hızlı bir şekilde büyümeye ve birçok alanda teknolojik atılımlar yapmaya devam etmektedir. Nomad Tech Firması da BASDEC gibi önemli oluşumlar içerisinde yer almaya ve savunma sanayi alanında Ar-ge faaliyetlerini sürdürmeye devam edecektir.

t